Żywiec, ul. Armii Krajowej 1
tel. 501 72 7979, 501 72 7818

MIXDOM - kominki, okna, drzwi, sauny, bramy, podłogi, rolety, schody, ogrody zimowe, baseny, tarasy, parapety

- Ostatnia aktualizacja oferty salonu MIXDOM w Żywcu: 28.04.2014. Ogółem pozycji w bazie: 620.

Kominki - jaki kominek wybrać?

Domowe ognisko, czyli kilka słów o kominkach...
Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej i gazu wpływa znacząco na tempo rozwoju konstrukcji wkładów grzewczych i pieców kominkowych. W NOWOCZESNYCH KOMINKACH i PIECACH KOMINKOWYCH znajdujących się w ofercie Salonu MIXDOM zastosowano technologię, która w połączeniu z właściwą techniką opalania pozwala przy niewielkim zużyciu opału maksymalnie wykorzystać energię cieplną spalanego drewna. Oznacza to zatem wysoki stopień sprawności cieplnej.
Dzięki temu NOWOCZESNE KOMINKI I PIECE są łatwe w eksploatacji, bardziej wydajne, wykonywane z najlepszych materiałów oraz posiadają wysokie właściwości akumulacyjne, czyli zwiększone zdolności magazynowania ciepła, co jest podstawowym warunkiem efektywnego i równocześnie korzystnego dla środowiska opalania drewnem.
Jaki kominek wybrać?
Często stajemy przed dylematem - jaki kominek wybrać?
Taki, który ma wkład grzewczy ze stali szlachetnej czy z żeliwa?
Z szybą płaską, czy zaokrągloną?
Tańszy czy droższy?
Aby rozwiać Państwa wątpliwości przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę poszczególnych elementów kominka.
Wkład żeliwny czy stalowy?
Wkłady kominkowe wykonywane są z żeliwa, stali lub cegły szamotowej, czyli materiałów odpornych na korozję, wysoką temperaturę i gwałtowne jej zmiany oraz dobrze akumulujących ciepło.
Rozróżniamy tu kominki jednopłaszczowe - żeliwne oraz dwupłaszczowe - ze stali szlachetnej z paleniskiem szamotowym lub żeliwnym.
Kominki jednopłaszczowe wykonane są w całości z żeliwa. Zachodzące w kasecie lub wkładzie żeliwnym zjawiska kurczenia się i rozszerzania materiału pod wpływem ciepła oddziałują niestety na obudowę, mogąc wpłynąć na jej uszkodzenie. Same zaś wkłady żeliwne po kilku latach eksploatacji mogą pękać, co w oczywisty sposób zagraża zdrowiu i życiu domowników.
NOWOCZESNYM ROZWIĄZANIEM są kominki DWUPŁASZCZOWE ze stalową obudową wkładu bądź kasety i paleniskiem z żeliwa albo cegieł szamotowych, które dodatkowo akumulują ciepło. Wkłady ze STALI SZLACHETNEJ nie oddziałują bezpośrednio na obudowę i nie pękają, są odporne na wilgoć oraz kwasy. Dodatkowo wymiana uszkodzonego paleniska z szamotu nie stanowi w stalowych wkładach problemu.
Kominki z wkładami stalowymi są w stałej ofercie Salonu MIXDOM.
Jakie szyby?
Szyby wkładów kominkowych mają dziś różnorodne kształty i wymiary. Pozwala to idealnie dopasować je do naszych wymagań i oczekiwań. Szyby we wkładach mogą być płaskie, zaokrąglone, panoramiczne lub pryzmatyczne. Wkład może mieć przeszkloną jedną, dwie lub nawet trzy ścianki. Drzwiczki wkładu mogą być otwierane na bok lub podnoszone do góry, co daje dodatkowy efekt otwartego paleniska.
Ponieważ szyby bardzo łatwo ulegają zabrudzeniu z powodu osiadania na nich sadzy, warto zastanowić się nad wkładem ze specjalną kurtyną powietrzną, co daje efekt tzw. CZYSTEJ SZYBY. Istotną funkcją jest również posiadanie przez wkład większego nawiewu na palenisko z góry. Efektem tego jest nie tylko samoczyszczenie się szyb, ale także EFEKTYWNIEJSZE SPALANIE OPAŁU "od góry" - co obrazuje proste doświadczenie: spalanie zapałki trzymanej główką do dołu sprawia, że większy nawiew z dołu powoduje szybsze jej spalenie. Taki proces przebiega w większości oferowanych wkładów kominkowych. Natomiast w oferowanych w Salonie MIXDOM wkładach proces ten przebiega odwrotnie - czyli tak, jakby zapaloną zapałkę trzymać do góry główką - większy nawiew z góry spala ją ekonomiczniej - wolniej i efektywniej.
Obieg powietrza
Regulacja ilości świeżego powietrza doprowadzanego do paleniska odbywa się przez otwory umieszczane w przedniej lub bocznej ściance korpusu. Napływa przez nie świeże powietrze, niezbędne do procesu spalania. Zmiana ilości dopływającego powietrza odbywa się za pomocą regulowanych przepustnic. Służą one do regulacji siły ciągu, co wpływa na zmianę wydajności kominka. Przy otwartym szybrze ciąg kominowy jest największy, powodując szybkie spalanie drewna i zwiększając moc kominka. Żeby zmniejszyć prędkość spalania, należy szyber przymknąć.
Ważnym elementem kominka jest również deflektor spalin (czyli półka dymowa), umieszczony w górnej części wkładu lub kasety kominkowej. Niestety nie wszystkie kominki wyposażone są w takie urządzenie. We wkładach i kasetach starszego typu powietrze z komory spalania kierowane jest bezpośrednio do komina. Jednak powoduje to obniżenie sprawności tych kominków - wynosi ona około 50%. Natomiast WKŁADY NOWSZEJ GENERACJI mają komorę wtórnego spalania, czyli półkę dymową. Odbywa się tam proces dopalania cząstek opału, które nie zostały wcześniej spalone. Uzyskiwane w tym procesie dodatkowe ciepło przekazywane jest do powietrza, które omywa wymiennik. Ochłodzone i mniej zanieczyszczone spaliny zostają usunięte przez komin.
Takie wkłady o WYSOKIEJ JAKOŚCI I NISKIEJ EMISJI CO są w stałej ofercie Salonu MIXDOM.
Kominki a DOMY PASYWNE
Kominki do spalania potrzebują powietrza, a pobieranie tego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych niestety zakłóca jego cyrkulację. Tym samym część kominków nie spełnia wymagań stawianych przez projektantów DOMÓW PASYWNYCH.
Niezbędnym jest zastosowanie tu kominka lub pieca kominkowego z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Opcję taką posiadają nowoczesne kominki, które znajdują się w ofercie Salonu MIXDOM w Żywcu.
Czym najlepiej palić w kominku?
W kominku najlepiej palić DREWNEM LIŚCIASTYM, zwłaszcza twardym, np. brzozą, dębem, drewnem z drzew owocowych. Drewno tych drzew nie ma substancji smolistych, które brudzą szybę w kominku, a poza tym powstaje z niego niewiele popiołu. Natomiast drewno drzew iglastych nie jest wskazane do kominków, gdyż zawiera dużo żywic, które powodują szybkie zanieczyszczanie się paleniska i komina. Drugim, dopuszczonym do palenia w kominkach materiałem, są brykiety z wiórów drzewnych. Ważna jest również wilgotność drewna, która nie powinna przekraczać 20%. Dlatego najlepszym opałem jest drewno składowane minimum 1,5 roku. Wkłady i piece kominkowe oferowane w Salonie MIXDOM posiadają dodatkowo system tzw. CZYSTEJ SZYBY, czyli specjalny system wentylacji od wewnętrznej strony szyby oczyszczający ją, a jednocześnie wpływający na efektywniejsze spalanie.
Tani czy droższy?
Dokonując wyboru kominka należy wziąć pod uwagę wiele czynników i co najważniejsze - nie kierować się tylko i wyłącznie niską ceną urządzenia. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wynikające z wyżej opisanych cech urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne gwarantujące DŁUGOWIECZNOŚĆ URZĄDZENIA. Należy również zwrócić uwagę na renomę firmy, możliwość wykonania montażu przez przez fachowców z danego punktu handlowego, możliwość serwisu pogwarancyjnego, a także możliwość wymiany części nawet po zakończeniu produkcji danego modelu przez producenta. Niestety firmy oferujące tanie wkłady kominkowe, często nie posiadają żadnej z wyżej wymienionych kwestii.

W Salonie MIXDOM oferujemy Państwu możliwość dokonania DOBREGO WYBORU!!!

NOWOCZESNE KOMINKI I PIECE KOMINKOWE znajdujące się w naszej ofercie charakteryzuje wysoka sprawność i wydajność, czyli:
- łatwe i wygodne użytkowanie,
- optymalne spalanie, czyli niskie zużycie opału,
- zamiana maksymalnej ilości energii w ciepło,
- wykonanie z najlepszych materiałów,
- ekologiczne spalanie, czyli niskie zanieczyszczenie środowiska...

...a najważniejszym jest oczywiście korzystny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie :)